Jen je jutros ojačao prema dolaru 0,2 posto, pa se američkom valutom trgovalo po 106,14 jena. Eurom se pak trgovalo po više-manje nepromijenjenom tečaju u usporedbi s prethodnim zatvaranjem, po 1,2363 dolara.
Dolarov indeks, koji mjeri vrijednost američke prema drugih šest najznačajnjih svjetskih valuta, u takvim je okolnostima jutros bio u slabašnom plusu.
Tržišni sudionici zabrinuti su zbog okretanja SAD-a pojačanom protekcionizmu od dolaska na vlast američkog predsjednika Donalda Trumpa, a koji je ranije ovoga tjedna najavio nove carine na uvoz vrijedan 60 milijardi dolara iz Kine. Očekuje se da će jen imati najveće koristi od jačanja trgovinskog protekcionizma, s obzirom na golemi višak u japanskoj bilanci plaćanja i status japanske valute kao sigurnog utočiša za kapital u nestabilnim vremenima na gospodarskom i političkom planu.
"Još su uvijek prisutne neizvjesnosti kada jer riječ američkoj politici, zbog čega je sklonost riziku prigušena a jen tražena valuta", kazao je Manuel Oliveri, valutni strateg u banci Credit Agricole.
Trumpova administracija pritišće Kinu da smanji trgovinski višak sa SAD-om za 100 milijardi dolara, potpirujući time strahove od izbijanja šireg trgovinskog rata.
Larry Kudlow, novi direktor nacionalnog gospodarskog vijeća u Bijeloj kući, u srijedu je u intervjuu za CNBC izjavio da bi želio vidjeti malo snažniji dolar no što je trenutno.
Od ostalih događanja važnih za valutna tržišta izdvaja se sjednica švicarske središnje banke u četvrtak, a na kojoj se ne očekuju promjene u sadašnjoj ultrapopustljivoj monetarnoj politici. Tečaj franka prema euru pritom se nije značajnije mijenjao, zadržavši se na 1,169 franaka za euro.
Inače, švicarska valuta posljednjih mjeseci slabi u odnosu na euro zbog očekivanja da će Švicarska središnja banka biti među zadnjima koje će okončati politiku jeftinog novca, primjećuje Reuters.