Još nije ništa izgubljeno, ali rezultat referenduma odražava raspoloženje u narodu, i nad njim se valja zamisliti. Iako je 90 posto onih koji su glasovali bili „za", velika većina je šutjela ili čak aktivno bojkotirala referendum.
Sad nema široke podrške za proces u kojem su jasno međusobno povezana tri pitanja o budućnosti. Sporazum oko imena s Grčkom, integracija Makedonije u EU i NATO. I tako je neuspjeh referenduma signal upozorenja ne samo za razvoj situacije u samoj Makedoniji, već i za buduću geopolitičku orijentaciju te balkanske države.
Usprkos velikoj podršci političara visokog ranga kao što su kancelarka Angela Merkel, predsjedatelj Vijeća EU-a Sebastian Kurz, glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg, premijeru Zoranu Zaevu i njegovoj vladi proteklih tjedana nije uspjelo mobilizirati stanovništvo u dovoljnoj mjeri kako bi ga uvjerio u prednosti sporazuma. Previše emotivan i rigorozan je bio otpor protivnika koji dijelom kažnjavaju vladu, a dijelom neće prihvatiti promjenu imena Makedonije.
Masovni bojkot referenduma pokazuje duboku političku podjelu u makedonskom društvu i veliku nesigurnost kada se radi o pitanjima nacionalnog i europskog identiteta. Računica prema kojoj će nacionalni osjećaji biti potisnuti u korist europske perspektive, nije uspjela. Naprotiv. Vrlo emotivan sukob oko pitanja imena je pretvoren u pitanje makedonske nacije i identiteta.
Sada se osvećuju izgubljena desetljeća, u kojima je u zemlji i izvan nje učinjeno premalo da bi se izgladio spor oko imena Makedonije i nasljedstva starog carstva. Tu su EU i NATO previše dugo činili premalo. Inat, strah i rane u Skopju su duboki. Ranija euforija za EU i NATO je sada prožeta sumnjama. Iako ruski utjecaj pri ovom referendumu nije dokazan, protuzapadni narativi se šire. Borba oko pridobivanja ljudi u Makedoniji je u punom jeku.
Oporbeni VMRO-DPMNE sada trijumfira. On je Zaevljevu vladu proglasio neuspješnom kao i Prespanski sporazum s Grčkom. I pored svih tvrdnji da stremi integraciji Makedonije u EU i NATO, oporba je bila nepopustljiva u pitanju imena i poslije bojkota smatra da je uspjela i ojačala. Cijela zemlja je postala talac njezinih unutarnjopolitičkih borbi.
Šef makedonske vlade je sada sve stavio na jednu kartu: da bi važio, sporazum o promjeni imena Makedonije mora biti potvrđen u parlamentu i to dvotrećinskom većinom. Tako je Zaev još u nedjelju uvečer pozvao zastupnike oporbe da ga podrže. U suprotnom, u prosincu bi mogli biti održani novi izbori, kako je zaprijetio.
Budućnost zemlje je trenutno više nego neizvjesna.
Tim više bi ovo što izgleda nemoguće moralo uspjeti u makedonskom parlamentu. Inače će sporazum s Grčkom propasti, a članstvo u NATO-u i EU-u će biti vrlo daleko.
Posljedice za Makedoniju bi bile fatalne.